Gürseller Televizyon hastanesi hakkındaki bilgiler. Televizyon Hastanesi kavramı: Kadırga’da hızlı ve güvenilirliği ile faaliyet gösteren bir tamirci dükkanının “TV Hastanesi” adıyla meşhur olması, semtin TV hastaneleriyle dolmasına sebep oldu.

İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Kadırga, son yıllarda adını ilginç bir özelliğiyle duyurdu: TV Hastaneleri. Semtte 30 yıldır faaliyet gösteren bir televizyon tamir atölyesi, güvenilirliği nedeniyle tüm İstanbul’da “TV Hastanesi” olarak tanınınca, semtte “Hastane” patlaması yaşandı. Çevre halkı, halen 30’u geçen TV hastanelerinde çalışan ustaların denetlenmesini istiyor.

1968 yılında Kadırga’da televizyon tamirciliği yapmaya başlayan Mustafa Gürsel isimli elektronik mühendisi, becerikliliği, arızayı çok çabuk tespit edip onarması ve güvenilirliği ile ün yaptı. İstanbul’daki TV tamircilerinin bile, yapamadıkları arıza için kapısında kuyruk oluşturduğu Gürsel, 1985 yılında bir gazete haberine konu oldu.

Çıraklar da dükkan açtı
“TV Hastanesi” başlığıyla verilen haber üzerine kısa sürede İstanbul’un her köşesinde tanınan Gürsel Ailesi’nin televizon tamir atölyesi, müşteriyle doldu taştı. Bir süre sonra ayrılan Gürsel kardeşler, Kadırga’da yeni TV Hastaneleriyle hizmet vermeye başladılar. Gürsel’in yanında tamirciliği öğrenen çıraklar da ayrılıp kendi hastanelerini kurdu. Zaman içinde Kadırga’nın şöhreti dilden dile dolaşmaya başlayınca, İstanbul’un değişik semtlerindeki tamirciler de, çareyi Kadırga’ya taşınmakta buldular.

Gürsel: Taklit ediyorlar

Bugün, RTÜK’te mühendis olarak görev yapan Mustafa Gürsel’in kardeşlerinden biri olan ve tamircilik mesleğini sürdüren Gürseller TV Hastanesi’nin sahibi İbrahim Gürsel, “bu işin sırrı nedir” diye sorduğumuz da, önce niçin insanların kendilerine ligi gösterdiğini anlattı. Televizyon tamirciliğinin üç kağıtçılığı çok iyi kamufle eden bir meslek olduğunu belirten Gürsel “İnsanların gözlerinin önünde arızayı tesbit ediyorduk, hem de hızlı bir şekilde tamir edip televizyonu iade ediyorduk” dedi.